Tahtakale Elektronik Toptancıları 4

Elektronik sistemlerde kullanılan ve bunun yanında elektronlar ile elektronların partner alanlarını etkilemekte olan cihazlar ya da fiziki elemanlar elektronik malzeme olarak isimlendirilmektedir. Elektronik malzemelerde en az iki ve henüz fazlası olacak şekilde ilgilantı noktaları vardır.

Elektronik Malzemeler Nelerdir?

Elektronik malzemeler umumi olarak 3 çeşittir. Bunlar;

Pasif Dönem Elemanları

Etkin Dönem Elemanları

Elektromekanik Dönem elemanları

Pasif Dönem Elemanları

Pasif dönem elemanları, hiç bir element ile üretilmektedir. Bunun yanında hizmetlevini yerine getirmesi esnasında enerjiye gereksinim duymamaktadır. Bu malzemeler hiç tip malzemelerden üretilmektedir. Genel fakatçlar ile kullanılabilir. Elektronik devrelerin genelinde bu elemanlar bulunmaktadır. Bu sebeple çok bir şekilde teşhisnmaları ve fakatçlarına yaraşıklı olarak kullanılmaları gerekir.

Etkin Dönem Elemanları

Bu ürünler, en az 2 ya da henüz fazla elementten imal edilir. Çdüzenışmaları kucakin enerjiye gereksinim duymaktadır. Yalnızca adım atarına kullanılabilirler ancak verimkâr bir şekilde çdüzenışmaları adına pasif dönem elemanları ile kullanılmaları gerekmektedir. Özel fakatçlı kullanımlar kucakin üretilmektedir. Kullanıldığı dönem özelliklerine ve türlerine bakarak bileğhizmetkenlik gösterebilmektedir.

Elektromekanik Dönem Elemanları

Bu ürünlerin devinim eden taksimmleri bulunur. Bunun yanında elektronik devreye katkı sağlamlamaları ile bile bilinirler. Piezoelektrikler, kristaller ve rezonatörler örnek olarak verilebilir.

Kristaller; seramik konstrüksiyondadır. Mürtefi frekansların elde edilmesi amacı ile kullanılır. Seramik rezonatör; ılımlı frekans elde etmek kucakin kullanılmaktadır. Seramik filtre; radyo dalgalarında olan belli bir banddaki frekanslar kucakin yeğleme edilmektedir. Elektriksel bağlantıların sağlamlanması adına terminal ile konnektör kullanılır. Konnektörler ise kendi aralarında soket, screw terminal, pin header olarak üçe ayrılmaktadır.